מהי סדנת חומרים פתוחה?

סדנת החומרים הפתוחה היא הבסיס לסדנאות היצירה של "הסדנה של ענבל". סדנת חומרים פתוחה היא סדנת יצירה המגישה למשתתפים מגוון של חומרים שונים מהם המשתתפים יוצרים באופן חופשי. החומרים מוגשים בצורה מסודרת, אסתטית ומעוררת השראה, המאפשרת נגישות לכל החומרים. ההשתתפות בסדנת חומרים פתוחה מעודדת את הילדים לשחק עם החומרים, לבנות וליצור באופן חופשי, יצירה שונה, מקורית, ייחודית, יצירה מתוך התנסות, גילוי וחקר. יצירה המאפשרת ביטוי אישי וחופש בחירה.

סדנאות יצירה פתוחות עם חומרים שונים

סדנאות יצירה ייחודיות המגישות מגוון חומרים ואלמנטים בנושא מסויים.

כל סדנה חושפת את הילדים לעולם חומרים חדש כגון חומרים מעולם הטבע, הבדים, מתכות, פלסטיק ועוד.

כל סדנה מעשירה בתוכן מעניין ומסקרן על המגוון המשמש ליצירה.

ההשתתפות בסדנה הינה התנסות חושית וחווייתית שמבוססת על חינוך סביבתי.

 

החוויה

ילדים סקרנים מאוד מטבעם ולומדים מכל דבר שנקרה בדרכם. הסדנאות נותנות מענה לסקרנות הגבוהה של הילדים והן אף מגדילות את המודעות הסביבתית שלהם. זאת תוך כדי למידה משמעותית המתבססת על חקר, התנסויות ויצירתיות.

כל סדנה הינה חוויה חושית אשר במרכזה עומד חוש המישוש. הילדים חשים את החומרים השונים תוך כדי העבודה בסדנה, מרגישים את המרקמים ומתבוננים בצבעוניות המשתנה. למשל הם חשים את הרכות או הנוקשת של האלמנטים, הגמישות או הקלילות שלהם. הם חוקרים את החומרים, מתנסים עימם ומשחקים עימם ובסופו של דבר יוצרים יצירת אומנות.

 

על החומרים

כעיקרון מוביל, רוב החומרים בסדנאות הם חומרים בשימוש חוזר וחומרים ממוחזרים. האיסוף מתחיל אצלנו בבית, איסוף של פקקים, מכסים, קופסאות, פלסטיקים, משחקים שבורים וכדומה. זה ממשיך באיסוף של שאריות חומרים מבתי עסק ומפעלים שונים כגון שאריות בדים, שאריות כפתורים, חתיכות עץ מגילוף, נסורת וכדומה. כמו כן בסדנאות משולבים חומרים מהטבע כחומרי יצירה, אציין את החשיבות בכך שאלו הם חומרים מתכלים. שאיפותיי בסדנאות הן לשלב כמה שיותר חומרי יצירה שהינם חומרים בשימוש חוזר, גם מתוך מטרה לא להשתמש בחומרים יקרים ולבצע שימוש מושכל בחומרים השונים. זהו תהליך שאני עובדת עליו ומשפרת כל הזמן. החיפוש שלי אחר מפעלים ובתי מלאכה שניתן לאסוף מהם חומרים ממשיך כל הזמן.

חומרים נוספים המשמשים ליצירה הם אלמנטים ומוצרים שקיימים סביבנו ביומיום (אטבים, קשיות, ברגים וכדומה) המקבלים פתאום משמעות אחרת, מעניינת, מפתיעה ולעיתים משעשעת בשילובם ביצירה.

מגוון החומרים המשמשים ליצירה הינו חשוב. המגוון הוא שיוצר את היצירות המפתיעות, מאפשר יותר את מרחב ההתנסות, החקר והיצירתיות של הילדים. כמו כן מגוון החומרים מעשיר יותר את הילדים, מספק את יצר סקרנותם ויוצר עניין.

קיימת הקפדה מחמירה על בטיחות בסדנאות, ועל כך שהחומרים בסדנה יהיו בטוחים ליצירה וידידותיים ליוצרים.

 

העשרה בתכנים

כל סדנה היא הזדמנות להיכרות עם עולם החומרים שסביבנו, ובכלל עם החומרים הקיימים בעולם שלנו. הסדנאות חושפות את הילדים לעולמות שלמים של חומרים כגון: מתכות, עץ, פלסטיק, חומרים מהטבע. מרחיבות על תכונות ומאפיינים של החומרים לפי סיווגם, הבדלים בין חומרים שונים ועוד.

הילדים לומדים על החומרים השונים, הופכים למודעים יותר לחומרים ואלמנטים הקיימים בסביבתם, לשימוש ולצורך של האדם בהם. דרך החומרים הילדים מתחברים לסביבה שלהם. למשל, סדנת היצירה עם חומרים מהטבע יוצרת חיבור רגשי חזק אל הטבע שסובב אותנו, אל העצים, האבנים, האדמה, חיבור אל עולם קסום ועשיר.

סדנה יכולה להיות גם בנושא מסויים, וכך כל המגוון המשמש ליצירה מותאם לנושא. נושאים לדוגמה: חגיגה לצבע הלבן עם חומרים שונים בצבע לבן, סדנה לקיץ עם אלמנטים של העונה ועוד ועוד.

 

אופן העבודה

העבודה בסדנה מתבצעת באופן חופשי ובקצב אישי, אין מדובר ביצירה מודרכת.

הילדים מקבלים סלסילה ובתוכה הם שמים את החומרים שמעניינים אותם ושבחרו ליצור עמם.

הם בוחרים באופן עצמאי את החומרים ומתכננים כיצד להדביק אותם על גבי משטח מותאם.

הם יכולים לחזור אל מלאי החומרים במהלך העבודה באופן חופשי.

 

חוצת מגדר, חוצת גילאים, כולם יכולים, כולם מצליחים

עבודת היצירה משלבת חיפוש וגילוי, שימוש רב בדמיון ומוטוריקה עדינה. היא מעניקה מקום לביטוי אישי והילדים יוצרים בהנאה ובחדווה יצירה ייחודית, חדשה ומפתיעה.

הסדנה מעניקה דרכי ביטוי שאינן מבוססות על טכניקות יצירה מוכרות. מעניקה דרך ביטוי חזותית, דרך ייחודית לכל אחד ואחת. היא באה לעודד ליצירה גם את מי שמרגיש שאין לו כשרון או יכולת ציור ולעזור להם לגלות דרך ביטוי שכן מתאימה להם.

הסדנה יוצרת מרחב של התנסות ותהיה, מרחב שאין בו כללים כיצד דברים אמורים להראות. מכאן, שאין מחסום טכני כגון העדר כשרון או תסכול, אין מגבלות ואין חוקים קודמים. הילדים יכולים לנסות כל דבר שהם רוצים ויש מרחב פעולה עצום. הם חוקרים ומגלים דברים מעניינים אם במקריות ואם בכוונה, בודקים, מנסים, מזיזים, משנים, מחליפים, עד לרגע שהכל מודבק. כך הם יוצרים את היצירה הייחודית להם, בדרך פשוטה ומהנה.

 

          טלפון:  054-7919616

  • YouTube

  inbalar@gmail.com  :אימייל  

  • Instagram
  • Facebook App Icon